Category |
Name of Entrant |
Title of Entry |
Story/Yarn/Article/Play |
||
ELDER |
||
Joint Winner |
Irene Thomas |
My Story |
Joint Winner |
Heather Atkinson |
Story of Ray Atkinson |
OPEN |
||
Winner |
Sharonlee Post |
Broken |
Commended |
Larry Mongta |
A Confronting Analogy |
YOUTH |
||
Winner |
Sarah MacDonald |
Hession on the Flats |
Commended |
Kitarna Drury-Smith |
Letter to Parliament |
Commended |
River Loizou |
Hypnosis? |
Commended |
Mazz Post |
The Box |
JUNIOR |
||
Winner |
Tanner Armstrong |
Time Machine |
Commended |
Riley Singh |
The Sad Sun Story |
Commended |
Banyan Short |
Diary of a Serious Kid |
Commended |
Charmaine Mansfield |
Cummeragunja |
Special Mention |
Lamiah Scott |
My Diary |
Special Mention |
Holly Leeson |
Never Give Up |
Aboriginal Languages of this Region in any written form |
||
OPEN |
||
Winner |
Melissa Cowan |
Barmah Bill the Brumby |
YOUTH |
|
|
Winner |
Jett Robbins |
The Yamutj the Dthormanini Yalkas (The Search of the Lovely Little Ones) |
Commended |
Sophie Miller |
At the age of 12 |
JUNIOR |
||
Winner |
Aaliyah Marion Atkinson |
That One Day |
Commended |
Harlin Robins |
Wanala (Summer) |
Commended |
Lincoln O'Brien |
The story of stolen generations of Sheila |
Commended |
Jagen Briggs |
Cummeragunja |
Poem/Lyric/Rap |
||
ELDER |
||
Winner |
Elsie Anderson |
The passing of an old soldier - Everybody's friend |
Commended |
Monica Phillips |
Find your own happiness it's in today world |
OPEN |
||
Winner |
Lisa Charles |
At Peace |
YOUTH |
||
Winner |
Vanessa Harbrow |
Faraway Tree |
Commended |
River Loizou |
V-Line |
JUNIOR |
||
Winner |
Sereana Harbrow |
Witchetty Grubs |
Commended |
Angel Atkinson |
The Girl and the Black Snake |
Commended |
Charmaine Mansfield |
Barmah |
Category |
Name of Entrant |
Title of Entry |
Story/Yarn/Article/Play |
||
ELDER |
||
Winner |
Margie Tang |
Freckled Oranges Down the West |
Commended |
Irene Thomas |
Freddy The Frog |
OPEN |
||
Winner |
Lena-Jean Charles-Loffel |
Sadie |
Commended |
Sharonlee Post |
Wargu “Why?” |
YOUTH |
||
Winner |
Mazz Post |
Stolen |
Special Mention |
Kobe James-French |
Motorbike |
JUNIOR |
||
Winner |
Kiarra Egan |
The Black Girl With White Skin |
Commended |
Hurrikane Hudson |
Stolen Aboriginals |
Acknowledged |
Jett Robbins |
Stolen |
Aboriginal Languages of this Region in any written form |
||
OPEN |
||
Winner |
Narida Miller |
Ellara |
JUNIOR |
||
Joint Winner |
Ian Clarke |
The Day I Killed A Turkey |
Joint Winner |
Krystal Oelfke |
How I Got My Spikes |
Poem/Lyric/Rap |
||
ELDER |
||
Winner |
Elsie Anderson |
My Very Special Moments Are Known To Me As “Dreams” |
Commended |
Monica Phillips |
Our Life Circle |
OPEN |
||
Winner |
Denise Charles |
Radi |
YOUTH |
||
Winner |
Miranda Cox |
The Traveller |
JUNIOR |
||
Winner |
Vanessa Harbrow |
My Culture |
Commended |
Seth Pratt |
Kahlia The Wombat |
Commended |
Darnell Lammon |
My Dad |
Commended |
Khyara Austen |
Peter The Cat |
Commended |
Kiarra Egan |
My Language |
Category | Name of Entrant | Title of Entry |
---|---|---|
Story/Yarn/Article/Play |
||
ELDER |
||
Winner | Monica Phillips | Great Things Come In Small Packages |
Commended | Monica Phillips | Our Little Friends That Never Leave Home |
Commended | Elizabeth Brown | The Stories My Mother Told Me |
Commended | John Karpany | My Life Story |
Commended | Irene Thomas | What Was It Like Nan When You Were Young |
Commended | Irene Thomas | The Continuing Story Of Two Little Bantam Chooks - Big Mouth Bob and his Sweetheart Heather |
Commended | Joan Atkinson | My Story |
OPEN |
||
Winner | Sharonlee Post | Breathe |
Commended | Alana Charles | The Ripple Effect |
YOUTH |
||
Winner | River Loizou | The Kaidacha |
Commended | Bailey Wilson | The Little Boy |
Commended | Grace Coff | My Culture the beach and me |
JUNIOR |
||
Winner | Corey Doyle | Dhungalla |
Commended | Corey Doyle | The Spirits |
Acknowledged | Kyla Ponting | How Kangaroos Got Their Colours |
Acknowledged | Connor Moore | How the snake lost his legs and how the kangaroo has his short arms |
Special Mention | Jett Robbins | The Bunyip & the Gaiymarr |
Aboriginal Languages of this Region in any written form |
||
OPEN |
||
Winner | Mandi Barton | Connection |
Commended | Jamie Atkinson | ASHE Cultural Pledge |
Special Mention |
Sharonlee Post | I Am Proud To Be Wiradjuri |
YOUTH |
||
Special Mention | Mazz Post | I Am Proud To Be Wiradjuri |
JUNIOR |
||
Winner | Lillie Walker | Why Nga Love Going Camping |
Commended | Sharleese Walker | The Cheeky Kookaburra |
Commended | Bianca Dalton | Walking On My Land |
Poem/Lyric/Rap |
||
ELDER |
||
Winner | Elizabeth Brown | Strange Thoughts |
Commended | Monica Phillips | Life |
OPEN |
||
Winner | Alana Charles | Big Blue |
YOUTH |
||
Joint Winner | Mazz Post | Bad Dream |
Joint Winner | Markiah Wise | Wonmir The Eagle |
JUNIOR |
||
Winner | Shontay McCabe-Jackson | Out Culture |
Commended | Jaylene Saunders | A Crazy Rhyme |
Special Mention |
Alli Morgan | I Am |
Category | Name of Entrant | Title of Entry |
---|---|---|
Story/Yarn/Article/Play |
||
ELDER |
||
Winner | Ollie Patten | Listen to the People |
Highly Commended | Irene Thomas | Big Mouth Bob and Heather |
Highly Commended | Monica Phillips | Once there was a very busy family |
OPEN |
||
Joint Winners | Daryl Sloan | Apology |
Bruno Starrs | Speeches for Sovereignty | |
Sharonlee Post | Finding Billy Barlow | |
YOUTH |
||
Winner | Shaquel Thorpe | Unwelcomed Guests |
Commended | Shakur Stone | Koiki (Eddie) Mabo |
Commended | Shaquel Thorpe | Field of Dreams |
JUNIOR |
||
Winner | Ashtyn Atkinson | The Mun-digudda |
Commended | Shayla Bryant | Barney |
Commended | Tallara Fitzgerald | A Day to remember |
Aboriginal Languages of this Region in any written form |
||
OPEN |
||
Winner | Narida Vella | Rumba Yakama |
Runner Up | Alana Charles | Djundunga Banga Dhona – Little Bird |
Commended | Bruno Starrs | Budyabudya |
YOUTH |
||
Winner | Jakara Wise | Bush Life |
JUNIOR |
||
Winner | Nakiah Bamblett | Me and Nan |
Commended | Doretta Ritchie | The Lost Dhurandirra |
Poem/Lyric/Rap |
||
ELDER |
||
Winner | Ollie Patten | Cummeragunja |
Commended | Elizabeth Brown | I Enjoy |
OPEN |
||
Winner | Alana Charles | This is Our Tribe, Yorta Yorta Pride |
YOUTH |
||
Winner | Markiah Wise | Lost Little Roo |
Commended | Wally King | Yorta Yorta Culture |
JUNIOR |
||
Winner | Daniel Baksh | Ridleys Track |
Commended | Dylan Verhey | Sunny Beach |
Commended | Oceanlee Bradley | Koala |